Sportability

Washington High School Boys Lacrosse  >   2018 WHSBLA Varsity  >   Main League Page

Recent Notices
Date Notice
No notices in the last 10 days

Recent/Upcoming Schedule
Date Time   Teams   Location
Tue 4/10/2018 TBD   (NL) Mercer Island 8 at Lincoln Sudbury 12 Massachusetts
TBD   (NL) Bellevue 7 at Downingtown East 4 Pennsylvania
TBD   (NL) Woodinville 10 at La Jolla 11 Southern California
TBD   (NL) Skyline 14 at Granite Hills 0 Southern California
5:00p   Central Valley 18 at Mead 2 Old Mead MS
5:00p   Gonzaga Prep 13 at Ferris 9 Spokane Polo Fields #1
5:00p   (NL) Issaquah 10 at University School Nashville 4 Tennessee
5:30p   O'Dea 16 at Bainbridge 4 Bainbridge HS
5:30p   (NL) Sehome 6 at Snohomish 17 Centennial Middle School
6:30p   (NL) Blanchet 11 at Archbishop Murphy 2 Archbishop Murphy HS
7:00p   Southridge 11 at Hermiston 7 Hermiston HS
7:00p   Richland 18 at Chiawana 1 Highland Park
7:00p   Burlington-Edison 9 at Bellingham 5 Whatcom C.C.
7:30p   (NL) Lake Washington 14 at Monroe 4 Monroe HS
7:30p   Lewis & Clark 1 at Mt. Spokane 0 (Forfeit) Old Mead MS
7:30p   Union 3 at Skyview 14 Ridgefield HS
7:30p   (NL) Gig Harbor 9 at White River 10 White River HS
8:00p   Seattle Prep 8 at Eastside Catholic 7 Eastside Catholic HS
Wed 4/11/2018 5:00p   (NL) Issaquah 3 at Brentwood 14 Tennessee
5:30p   Graham-Kapowsin 23 at Kennedy Catholic 7 Kennedy Catholic HS
6:00p   Wenatchee 16 at Selah 1 SOZO Sports Complex
6:30p   Klahowya 1 at South Kitsap 19 South Kitsap HS
7:00p   Stadium 13 at Orting 1 Orting HS
7:30p   Tahoma 19 at Olympia 3 Regional Athletic Complex
8:00p   Columbia River 13 at Camas 6 Camas HS
8:00p   Bellarmine Prep 5 at Sumner 10 Sumner HS
Thu 4/12/2018 TBD   (NL) Mercer Island 11 at Cape Elizabeth 5 Maine
5:00p   Central Valley 17 at Lewis & Clark 5 Valley Christian School
5:30p   Eastside Catholic 6 at O'Dea 17 Upper Genesee
6:00p   Sehome 11 at Lynden 8 Bender Fields
6:30p   (NL) Issaquah 15 at Bowling Green 2 Kentucky
6:30p   Gig Harbor 12 at Central Kitsap 2 Klahowya Secondary
7:00p   Jackson 10 at Cascade 6 Kasch Park
7:00p   Bainbridge 10 at Seattle Prep 9 Lower Woodland #7
7:00p   Gonzaga Prep 10 at West Valley 9 Valley Christian School
7:00p   Archbishop Murphy 1 at Bellingham 15 Whatcom C.C.
7:30p   Stanwood 19 at Meadowdale 5 Meadowdale Playfields
Fri 4/13/2018 TBD   (NL) Mercer Island 9 at Duxbury 10 Massachusetts
5:00p   Central Valley 17 at Mt. Spokane 5 Old Mead MS
6:00p   Bellarmine Prep 18 at Kennedy Catholic 3 Kennedy Catholic HS
6:00p   (NL) Curtis 8 at McNary 3 Oregon
7:00p   Richland 6 at Wenatchee 10 Apple Bowl
7:00p   Camas 7 at Union 10 Camas HS
7:00p   Selah 3 at Hermiston 10 Hermiston HS
7:00p   (NL) Southridge 4 at Jackson 10 Kasch Park
7:00p   (NL) Eastlake 14 at Lake Washington 6 Lake Washington HS
7:00p   Orting 3 at White River 27 White River HS
7:15p   (NL) Providence 0 at Redmond 1 (Forfeit) Perrigo Park
7:30p   (NL) Lakeside 5 at Skyview 8 Ridgefield HS
8:00p   (NL) Bonney Lake 3 at Juanita 19 Juanita HS
Sat 4/14/2018 1:00p   (NL) Seattle Prep 14 at Bellingham 4 Civic Stadium
1:00p   (NL) Curtis 11 at West Salem 10 Oregon
2:00p   (NL) Central Valley 1 at Wenatchee 9 Apple Bowl
2:00p   (NL) Southridge 12 at Cascade 3 Cascade HS
2:00p   Blanchet 8 at Overlake 7 Overlake School
2:30p   (NL) Centennial (ID) 8 at Lewis & Clark 11 Spokane Polo Fields #1
3:00p   (NL) Lakeside 9 at Lakeridge 11 Oregon
3:00p   (NL) Emerald Ridge 5 at White River 20 White River HS
5:00p   (NL) Union 1 at Rogers 12 Sparks Stadium
5:00p   Stadium 15 at Montesano 4 Stewart Field
7:00p   Olympia 3 at Graham-Kapowsin 15 Bethel HS
Mon 4/16/2018 5:15p   Seattle Prep 10 at O'Dea 8 Upper Genesee
6:00p   (NL) Lakeside 14 at Nathan Hale 4 Jane Addams Fields
6:30p   Vashon 9 at South Kitsap 7 South Kitsap HS
6:30p   Southridge 11 at Selah 4 SOZO Sports Complex
7:00p   Chiawana 1 at Hermiston 15 Hermiston HS
7:00p   Monroe 3 at Jackson 14 Kasch Park
7:00p   Mt. Spokane 10 at West Valley 5 Valley Christian School
7:30p   (NL) Olympia 9 at Redmond 12 Redmond HS
7:30p   Camas 5 at Skyview 14 Ridgefield HS
8:00p   Cascade 7 at Glacier Peak 18 Glacier Peak HS
Tue 4/17/2018 5:00p   Curtis 19 at Kennedy Catholic 2 Kennedy Catholic HS
5:00p   Mead 7 at Lewis & Clark 11 Spokane Polo Fields #1
5:30p   Klahowya 3 at Sequim 19 Agnew Field
6:15p   Seattle Academy 5 at Roosevelt 8 Lower Woodland #7
7:00p   Burlington-Edison 20 at Archbishop Murphy 1 Archbishop Murphy HS
7:00p   Graham-Kapowsin 7 at Bellarmine Prep 8 (Overtime) Bellarmine Prep
7:00p   (NL) Bainbridge 6 at Juanita 8 Kirkland Lacrosse Center
7:00p   Woodinville 14 at Bothell 10 North Creek HS
7:00p   Montesano 6 at Orting 5 Orting HS
7:00p   Gonzaga Prep 7 at Central Valley 13 Valley Christian School
7:00p   Jackson 8 at Sehome 11 Whatcom C.C.
8:00p   Ballard 1 at Eastside Catholic 15 Eastside Catholic HS
8:00p   Kamiak 6 at Snohomish 12 Glacier Peak HS
8:00p   Emerald Ridge 2 at Tahoma 17 Maple View MS
Wed 4/18/2018 5:15p   Lakeside 5 at O'Dea 10 Lower Woodland #7
6:00p   Mercer Island 11 at Eastlake 10 Mercer Island HS
6:30p   North Kitsap 6 at Vashon 9 Vashon HS
7:00p   Hermiston 8 at Richland 17 Badger Mountain Park
7:00p   Stadium 13 at Bonney Lake 3 Bonney Lake HS
7:00p   Columbia River 12 at Union 11 (Overtime) Camas HS
7:00p   Central Kitsap 2 at South Kitsap 3 South Kitsap HS
7:30p   (NL) Rogers 8 at Gig Harbor 9 Peninsula HS
8:00p   Issaquah 5 at Bellevue 17 Bellevue HS
8:00p   Redmond 2 at Lake Washington 17 Lake Washington HS
8:00p   Mount Si 3 at Skyline 15 Skyline HS
Thu 4/19/2018 5:00p   Gonzaga Prep 3 at Mt. Spokane 5 Old Mead MS
5:00p   Nathan Hale at Overlake Overlake School
5:30p   (NL) Blanchet at Franklin-Garfield Franklin HS
7:00p   Sehome at Archbishop Murphy Archbishop Murphy HS
7:00p   Olympia 9 at Auburn Riverside 18 Auburn Riverside HS
7:00p   Curtis 8 at Bellarmine Prep 4 Bellarmine Prep
7:00p   Selah at Chiawana To Be Determined Highland Park
7:00p   Glacier Peak at Monroe Monroe HS
7:00p   Wenatchee 14 at Southridge 6 Southridge HS
7:30p   (NL) White River 3 at Liberty 14 Liberty HS
7:30p   Cascade 7 at Meadowdale 21 Meadowdale Playfields
 
Today is April 20, 2018
 
Fri 4/20/2018 5:00p   Ferris at Mead Old Mead MS
6:00p   Lakeside at Ballard Ballard HS
7:00p   Eastlake at Bothell Bothell HS
7:00p   Sumner at Emerald Ridge Emerald Ridge HS
7:00p   (NL) Kamiak at Mount Si Mount Si HS
7:00p   Lynden at Burlington-Edison Sedro-Woolley HS
7:30p   (NL) Richland at Seattle Prep Miller Playfield
7:30p   Sequim at Gig Harbor Peninsula HS
7:30p   Skyview at Columbia River Ridgefield HS
7:30p   West Seattle at Seattle Academy Starfire Sports Complex
8:00p   (NL) Stanwood at Wenatchee Apple Bowl
8:00p   Newport at Lake Washington Kirkland Lacrosse Center
8:00p   Juanita at Mercer Island Mercer Island HS
8:00p   Redmond at Sammamish-Interlake Sammamish HS
8:00p   (NL) Eastside Catholic at Skyline Skyline HS
Sat 4/21/2018 TBD   (NL) Bellevue at West Linn Oregon
10:00a   White River at Stadium Stadium Bowl
12:00p   (NL) Lewis & Clark at Stanwood Apple Bowl
12:00p   (NL) Aloha at Columbia River Columbia River HS
12:00p   (NL) Richland at Lake Washington Lake Washington HS
12:00p   (NL) Bellingham at Skyline Skyline HS
2:00p   (NL) Mount Si at Wenatchee Apple Bowl
2:00p   (NL) Roosevelt at Bellarmine Prep Bellarmine Prep
2:00p   Nathan Hale at Blanchet Blanchet HS
2:00p   (NL) West Valley at Hermiston Hermiston HS
2:00p   (NL) Camas at West Albany Oregon
2:00p   West Seattle at Overlake Overlake School
4:00p   (NL) Olympia at Bonney Lake Bonney Lake HS
5:30p   Kennedy Catholic at Auburn Riverside Auburn Riverside HS
7:00p   Rogers at Emerald Ridge Emerald Ridge HS
8:00p   (NL) Bainbridge at Issaquah Issaquah HS
Sun 4/22/2018 5:30p   Tahoma at Graham-Kapowsin Bethel HS
Mon 4/23/2018 5:00p   Mt. Spokane at Ferris Spokane Polo Fields #1
5:00p   Mead at West Valley Valley Christian School
6:30p   Sequim at Klahowya Klahowya Secondary
7:00p   (NL) Providence at Archbishop Murphy Archbishop Murphy HS
7:00p   Emerald Ridge at Curtis Curtis HS
7:00p   Cascade at Jackson Kasch Park
7:15p   Lakeside at Seattle Prep Lower Woodland #7
7:30p   North Kitsap at Peninsula Peninsula HS
8:00p   (NL) Nathan Hale at Lake Washington Lake Washington HS
8:00p   Rogers at Sumner Sumner HS
Tue 4/24/2018 5:00p   West Valley at Lewis & Clark Spokane Polo Fields #1
5:00p   (NL) Tahoma at O'Dea Upper Genesee
6:00p   Auburn Riverside at Kennedy Catholic Kennedy Catholic HS
6:00p   Newport at Liberty Maywood Middle School
6:15p   Blanchet at Roosevelt Lower Woodland #7
7:00p   Southridge at Richland Badger Mountain Park
7:00p   Central Valley at Gonzaga Prep Gonzaga Prep
7:00p   Wenatchee at Chiawana Highland Park
7:00p   Cascade at Monroe Sultan HS
7:30p   (NL) Gig Harbor at Bellarmine Prep Bellarmine Prep
8:00p   Skyview at Union Camas HS
8:00p   Glacier Peak at Kamiak Kamiak HS
8:00p   Eastlake at Juanita Kirkland Lacrosse Center
8:00p   Stanwood at Snohomish Snohomish HS
Wed 4/25/2018 5:15p   Eastside Catholic at Seattle Prep Lower Woodland #7
5:15p   (NL) Franklin-Garfield at Seattle Academy Upper Genesee
6:00p   Bainbridge at Ballard Ballard HS
6:00p   Camas at Columbia River Camas HS
7:00p   White River at Bonney Lake Bonney Lake HS
7:00p   Graham-Kapowsin at Curtis Curtis HS
7:00p   (NL) Jackson at Woodinville Woodinville HS
7:30p   Gig Harbor at South Kitsap South Kitsap HS
8:00p   Lake Washington at Sammamish-Interlake Sammamish HS
8:00p   Mercer Island at Skyline Skyline HS
Thu 4/26/2018 5:00p   Mt. Spokane at Lewis & Clark Spokane Polo Fields #1
5:30p   North Kitsap at Sequim Agnew Field
6:00p   Archbishop Murphy at Lynden Bender Fields
6:00p   (NL) Overlake at Nathan Hale Jane Addams Fields
6:00p   Rogers at Kennedy Catholic Kennedy Catholic HS
6:00p   Klahowya at Vashon VES Fields
6:30p   Sumner at Olympia Regional Athletic Complex
7:00p   Auburn Riverside at Emerald Ridge Emerald Ridge HS
7:00p   Ferris at Gonzaga Prep Gonzaga Prep
7:00p   Richland at Selah SOZO Sports Complex
7:00p   Mead at Central Valley Valley Christian School
7:00p   (NL) Stanwood at Bellingham Whatcom C.C.
7:30p   Snohomish at Meadowdale Meadowdale Playfields
7:45p   Blanchet at West Seattle Moshier Park
8:00p   (NL) Bellarmine Prep at Bellevue Bellevue HS
8:00p   Mount Si at Juanita Kirkland Lacrosse Center
8:00p   (NL) Eastlake at Tahoma Maple View MS
Fri 4/27/2018 5:00p   West Valley at Mead Old Mead MS
5:00p   (NL) Juanita at Seattle Academy Upper Genesee
5:15p   Ballard at O'Dea Lower Woodland #7
5:30p   Eastside Catholic at Lakeside Lakeside HS
6:45p   (NL) Franklin-Garfield at Roosevelt Lower Woodland #7
7:00p   Seattle Prep at Bainbridge Bainbridge HS
7:00p   Montesano at Bonney Lake Bonney Lake HS
7:00p   (NL) Lewis & Clark at Chiawana Highland Park
7:00p   Kamiak at Cascade Kasch Park
7:00p   Jackson at Monroe Monroe HS
7:00p   (NL) Union at Liberty (OR) Oregon
7:30p   Wenatchee at Hermiston Hermiston HS
7:30p   (NL) Skyview at Tualitin Oregon
7:30p   South Kitsap at Peninsula Peninsula HS
7:30p   Newport at Redmond Redmond HS
8:00p   Liberty at Lake Washington Kirkland Lacrosse Center
8:00p   (NL) Columbia River at Wilson Oregon
8:30p   Skyline at Issaquah Issaquah HS
Sat 4/28/2018 10:00a   Orting at Stadium Stadium Bowl
11:00a   (NL) Central Valley at Lake City Idaho
12:00p   (NL) Lewis & Clark at Richland Carmichael Middle School
1:00p   (NL) Bellingham at Camas Camas HS
1:00p   (NL) Ferris at Coeur d'Alene Idaho
2:00p   (NL) Ballard at Blanchet Blanchet HS
2:00p   (NL) Oregon Episcopal at Mercer Island Mercer Island HS
2:00p   (NL) Vashon at Overlake Overlake School
3:00p   (NL) West Seattle at Kennedy Catholic Kennedy Catholic HS
5:00p   Bothell at Bellevue Bellevue HS
5:00p   (NL) Klahowya at Olympia Capital HS
6:00p   Meadowdale at Stanwood Stanwood Middle School
7:00p   Bellarmine Prep at Graham-Kapowsin Bethel HS
7:00p   (NL) Wenatchee at Roosevelt Jane Addams Fields
Sun 4/29/2018 11:00a   (NL) Bellingham at Skyview Ridgefield HS
Mon 4/30/2018 5:00p   Mt. Spokane at Central Valley Central Valley HS
5:00p   Roosevelt at Seattle Academy Upper Genesee
6:30p   West Seattle at Nathan Hale Jane Addams Fields
6:30p   South Kitsap at Central Kitsap Klahowya Secondary
7:00p   Chiawana at Southridge Highland Park
7:00p   Bellarmine Prep at Tahoma Maple View MS
7:00p   (NL) Meadowdale at Burlington-Edison Sedro-Woolley HS
7:30p   (NL) Stadium at Gig Harbor Peninsula HS
8:00p   Monroe at Glacier Peak Glacier Peak HS
8:00p   Lake Washington at Redmond Redmond HS
8:00p   Curtis at Sumner Sumner HS
View Complete Schedule
Game Rescheduled  This game has been postponed
Makeup Game  This is a makeup game