Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2024 WHSBLA Varsity
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Anacortes
Archbishop Murphy
Arlington
Auburn Riverside
Bainbridge
Ballard
Bellarmine Prep
Bellevue
Bellingham
Blanchet
Bonney Lake
Bothell
Burlington-Edison
Camas
Cedarcrest
Chiawana
Curtis
East Valley
Eastlake
Eastside Catholic
Emerald Ridge
Enumclaw
Franklin
Gig Harbor
Glacier Peak
Gonzaga Prep
Graham-Kapowsin
Hermiston
Inglemoor
Interlake
Issaquah
Jackson
Juanita
Kamiak
Kamiakin
Kennedy Catholic
Lake Stevens
Lake Washington
Lakeside
Lewis & Clark
Liberty
Lincoln
Lynden
Mercer Island
Mount Si
Mount Vernon
Mountain View
Mt. Spokane
Nathan Hale
Newport
North Creek
O'Dea
Olympia
Orting
Overlake
Peninsula
Puyallup
Redmond
Richland
Rogers
Roosevelt
Sammamish
Seattle Academy
Seattle Prep
Sedro-Woolley
Sehome
Selah
Shorecrest
Skyline
Skyview
Snohomish
Southridge
Squalicum
Stadium
Stanwood
Sumner
Tahoma
Union
Vashon
Walla Walla
Wenatchee
West Seattle
White River
Woodinville
Aloha (OR)
Bend-Caldera (OR)
Bishop Gorman (NV)
Boulder Creek (AZ)
Brophy Prep (AZ)
Canby (OR)
Canyon (CA)
Cathedral Catholic (CA)
Centennial (NV)
Central Catholic (OR)
Clackamas (OR)
Claremont (BC)
Coeur d'Alene (ID)
Coeur d'Alene (ID)
Coronado (NV)
Dallas Episcopal (TX)
Dallas Jesuit (TX)
De La Salle (CA)
Desert Vista (AZ)
Forest Grove (OR)
Glacier (MT)
Glencoe (OR)
Grant (OR)
Helena West (MT)
Hillsboro (OR)
Hood River (OR)
Jesuit (OR)
La Costa Canyon (CA)
La Jolla (CA)
Lake City (ID)
Lake Oswego (OR)
Lakeridge (OR)
Liberty (OR)
Lincoln (OR)
Menlo (CA)
Mountainside (OR)
Nanaimo (BC)
Oak Ridge (CA)
Oregon Episcopal (OR)
Palo Verde (NV)
Palos Verdes Peninsula (CA)
Pinnacle (AZ)
Ridgewood (NJ)
Rye (NY)
Santa Fe Christian (CA)
Scripps Ranch (CA)
Southlake (TX)
Spire Academy (OH)
Sprague (OR)
Summit (NJ)
Summit (OR)
Sunset (OR)
Tigard (OR)
Timberline (ID)
Vallivue (ID)
Vista del Lago (CA)
West Linn (OR)
Westview (OR)
Wilsonville (OR)
Central 3A/2A
Central 4A
Greater Spokane
GSHL
KingCo - D2
KingCo 3A - D1
KingCo 4A - D1
Metro - Private
Metro - Public
Northwest 2A
Oly - Puget 2A
Puget - Pierce 3A
South Puget 4A
Wesco - D1
Wesco - D2
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Fri 3/8/2024
7:00p
(NL) Southridge 1 at
Chiawana 15
Highland Park
Mon 3/11/2024
7:00p
(NL)
East Valley 7
at Southridge 3
Southridge HS
Tue 3/12/2024
7:00p
Hermiston 10
at Kamiakin 5
Kamiakin HS
Wed 3/13/2024
7:00p
Selah 4 at
Richland 18
Fran Rish Stadium
7:00p
(NL)
Walla Walla 6
at Southridge 3
Southridge HS
Thu 3/14/2024
8:00p
(NL) East Valley 7 at
Kamiakin 17
Kamiakin HS
Fri 3/15/2024
6:00p
(NL) Walla Walla 2 at
Wenatchee 10
Apple Bowl
7:00p
Chiawana 15
at Selah 8
Selah HS
Sat 3/16/2024
7:00p
(NL) Southridge 1 at
Hermiston 12
Hermiston HS
Mon 3/18/2024
5:00p
(NL)
Richland 18
at Southridge 2
Southridge HS
7:00p
(NL)
Hermiston 9
at Wenatchee 7
Apple Bowl
7:00p
Walla Walla 9 at
Selah 10
(No Referees)
Sozo Sports Complex
Wed 3/20/2024
8:00p
(NL) Southridge 1 at
Kamiakin 13
Kamiakin HS
Thu 3/21/2024
7:00p
Walla Walla 1 at
Richland 15
Fran Rish Stadium
Fri 3/22/2024
7:00p
(NL) East Valley 2 at
Hermiston 13
Hermiston HS
Sat 3/23/2024
1:00p
(NL) Southridge 0 at
Wenatchee 9
Apple Bowl
6:00p
Selah 12 at
Kamiakin 15
Kamiakin HS
Mon 3/25/2024
7:00p
(NL) Walla Walla 7 at
East Valley 9
Sozo Sports Complex
Tue 3/26/2024
5:30p
Hermiston 15
at Chiawana 6
Chiawana HS
7:00p
(NL)
Selah 20
at East Valley 9
Sozo Sports Complex
Wed 3/27/2024
4:45p
(NL)
Chiawana 17
at Southridge 5
(No Referees)
Southridge HS
7:00p
Kamiakin 13
at Walla Walla 8
(No Referees)
Martin Field
Fri 3/29/2024
7:00p
(NL) East Valley 8 at
Walla Walla 11
(No Referees)
Martin Field
8:00p
(NL)
Hermiston 13
at Union 3
Columbia River HS
8:00p
Kamiakin 11 at
Selah 12
(Overtime)
Sozo Sports Complex
Sat 3/30/2024
12:00p
(NL)
Hermiston 10
at Camas 6
Camas HS
Wed 4/3/2024
7:00p
Chiawana 14
at Walla Walla 8
Martin Field
Fri 4/5/2024
7:00p
Selah 5 at
Hermiston 18
Hermiston HS
Sat 4/6/2024
5:30p
Selah 9 at
Walla Walla 10
(Overtime)
Martin Field
Tue 4/9/2024
7:00p
Hermiston 15
at Walla Walla 2
Martin Field
7:30p
(NL) East Valley 2 at
Richland 17
Fran Rish Stadium
Wed 4/10/2024
7:00p
(NL)
Kamiakin 16
at Southridge 2
Southridge HS
Fri 4/12/2024
6:00p
Richland 22
at Selah 6
Sozo Sports Complex
7:00p
Chiawana 5 at
Hermiston 13
(No Referees)
Hermiston HS
8:00p
(NL) Southridge 3 at
East Valley 5
Sozo Sports Complex
Sat 4/13/2024
1:00p
(NL)
Lewis & Clark 9
at Walla Walla 7
Martin Field
6:00p
(NL) East Valley 0 at
Wenatchee 17
Apple Bowl
Sun 4/14/2024
12:00p
(NL) Lewis & Clark 4 at
Hermiston 7
Hermiston HS
Mon 4/15/2024
7:00p
(NL) Selah 7 at
Wenatchee 19
Apple Bowl
7:00p
(NL) Southridge 3 at
Walla Walla 9
Martin Field
Tue 4/16/2024
7:00p
(NL)
Hermiston 16
at East Valley 1
Sozo Sports Complex
Wed 4/17/2024
8:00p
Walla Walla 6 at
Kamiakin 15
Kamiakin HS
Fri 4/19/2024
7:00p
Richland 3 at
Hermiston 9
(No Referees)
Hermiston HS
7:00p
(NL)
Wenatchee 14
at Walla Walla 9
Martin Field
7:00p
(NL)
Selah 19
at Southridge 4
(No Referees)
Southridge HS
7:00p
(NL)
Chiawana 15
at East Valley 1
(No Referees)
Sozo Sports Complex
Sat 4/20/2024
1:00p
(NL)
Graham-Kapowsin 10
at Southridge 3
Southridge HS
Mon 4/22/2024
7:00p
Richland 20
at Walla Walla 4
Martin Field
7:00p
Hermiston 12
at Selah 5
(No Referees)
Selah HS
Tue 4/23/2024
5:30p
(NL) East Valley 2 at
Chiawana 15
Chiawana HS
Wed 4/24/2024
7:00p
(NL) Wenatchee 6 at
Hermiston 9
(No Referees)
Hermiston HS
7:00p
(NL) Southridge 7 at
Selah 14
Selah HS
Fri 4/26/2024
5:30p
Selah 14
at Chiawana 9
Chiawana HS
5:30p
Walla Walla 1 at
Hermiston 9
(No Referees)
EOTEC
7:00p
(NL)
Kamiakin 15
at East Valley 9
Sozo Sports Complex
Mon 4/29/2024
7:00p
(NL) East Valley 9 at
Selah 16
Sozo Sports Complex
Tue 4/30/2024
5:30p
Walla Walla 4 at
Chiawana 15
Chiawana HS
7:00p
(NL)
Hermiston 11
at Southridge 0
Southridge HS
Wed 5/1/2024
7:00p
(NL)
Wenatchee 17
at Selah 5
Selah HS
Thu 5/2/2024
7:00p
Hermiston 7
at Richland 6
Fran Rish Stadium
Fri 5/3/2024
7:00p
Kamiakin 5 at
Hermiston 10
Hermiston HS
7:00p
(NL)
Wenatchee 15
at East Valley 1
Sozo Sports Complex
Sat 5/4/2024
1:00p
(NL) Walla Walla 5 at
Lewis & Clark 8
Southeast Sports Complex
1:00p
(NL)
Wenatchee 14
at Southridge 0
Southridge HS
5:00p
(Pla) Vashon 7 at
Selah 11
Sozo Sports Complex
Sat 5/11/2024
4:00p
(Pla) Selah 5 at
Bellingham 18
Bellingham HS
7:00p
(Pla) Auburn Riverside 5 at
Hermiston 9
Hermiston HS
Fri 5/17/2024
6:00p
(Pla) Hermiston 7 at
Bellevue 18
Bellevue HS
Export schedule (iCal or vCal)
WBLA website
Contact WBLA
normal
|
wide
Printable page