(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2020 WHSBLA Varsity
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Archbishop Murphy
Arlington
Auburn Riverside
Bainbridge
Ballard
Bellarmine Prep
Bellevue
Bellingham
Blanchet
Bonney Lake
Bothell
Burlington-Edison
Camas
Cascade-Jackson
Central Kitsap
Central Valley
Chiawana
Columbia River
Curtis
Eastlake
Eastside Catholic
Emerald Ridge
Enumclaw
Ferris
Franklin-Garfield
Gig Harbor
Glacier Peak
Gonzaga Prep
Graham-Kapowsin
Hanford
Hermiston
Inglemoor
Interlake
Issaquah
Juanita
Kamiak
Kennedy Catholic
Kingston
Klahowya
Lake Stevens
Lake Washington
Lakeside
Lewis & Clark
Liberty
Lynden
Mead
Meadowdale
Mercer Island
Monroe
Montesano
Mount Si
Mountain View
Mt. Spokane
Nathan Hale
Newport
North Creek
North Kitsap
O'Dea
Olympia
Orting
Overlake
Peninsula
Puyallup
Redmond
Richland
Rogers
Roosevelt
Sammamish
Seattle Academy
Seattle Prep
Sedro-Woolley
Sehome
Selah
Sequim
Shorecrest
Skyline
Skyview
Snohomish
South Kitsap
Southridge-Kamiakin
Squalicum
Stadium
Stanwood
Sumner
Tahoma
Union
Vashon
Wenatchee
West Seattle
West Valley
White River
Woodinville
Beaverton (OR)
Bend (OR)
Canby (OR)
Forest Grove (OR)
Grant (OR)
Hood River (OR)
Lakeridge (OR)
Liberty (OR)
Mountainside (OR)
Ridgeview (OR)
Sisters (OR)
Skyridge (OR)
Sunset (OR)
Tigard (OR)
Tualitin (OR)
West Linn (OR)
Westview (OR)
Wilson (OR)
1A/2A Central
1A/2A Gr Spokane
1A/2A GSHL
1A/2A KingCo
1A/2A Metro
1A/2A Northwest
1A/2A Olympic
1A/2A Puget-Pierce
3A Central
3A Gr Spokane
3A GSHL
3A KingCo D1
3A KingCo D2
3A Metro D1
3A Metro D2
3A Northwest
3A Olympic
3A Puget-Pierce
3A Wesco D1
3A Wesco D2
4A Central
4A Gr Spokane
4A GSHL
4A KingCo D1
4A KingCo D2
4A Olympic
4A Puget-Pierce D1
4A Puget-Pierce D2
4A Wesco D1
4A Wesco D2
PV Gr Spokane
PV Metro D1
PV Metro D2
PV Puget-Pierce
PV Wesco
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Mon 4/27/2020
7:00p
Chiawana at Hanford
Hanford HS
7:30p
Inglemoor at Interlake
Interlake HS
Tue 4/28/2020
5:30p
Ferris at Mt. Spokane
Mt. Spokane HS
6:15p
O'Dea at Seattle Academy
Eckstein Middle School
7:00p
Hermiston at Richland
Badger Mountain Park
7:00p
Lake Washington at Bothell
Bothell HS
7:00p
Lake Stevens at Kamiak
Kamiak HS
7:00p
Newport at North Creek
North Creek HS
7:00p
Stadium at Orting
Orting HS
7:00p
Bainbridge at West Seattle
Valley Ridge
7:00p
Klahowya at Vashon
Vashon Island HS
7:15p
Seattle Prep at Eastside Catholic
Eastside Catholic HS
7:30p
Lewis & Clark at Gonzaga Prep
Gonzaga Prep
7:30p
Sedro-Woolley at Squalicum
Squalicum HS
8:00p
Auburn Riverside at Bellarmine Prep
Bellarmine Prep
8:00p
Woodinville at Bellevue
Bellevue HS
8:00p
Tahoma at Curtis
Curtis HS
8:00p
Mount Si at Eastlake
Eastlake HS
8:00p
Mercer Island at Issaquah
Issaquah HS
8:00p
Liberty at Sammamish
Sammamish HS
Wed 4/29/2020
7:00p
Peninsula at Bonney Lake
Bonney Lake HS
7:00p
Shorecrest at Monroe
Monroe HS
7:00p
Puyallup at Rogers
Rogers HS
7:00p
Redmond at Skyline
Skyline HS
Thu 4/30/2020
5:00p
Gonzaga Prep at Ferris
Andrew Rypien Field
5:00p
Kennedy Catholic at Blanchet
Blanchet HS
6:30p
North Kitsap at Klahowya
Klahowya Secondary
7:00p
Richland at Chiawana
Highland Park
7:00p
Sedro-Woolley at Burlington-Edison
Sedro-Woolley HS
7:15p
O'Dea at Seattle Prep
Lower Woodland #7
7:30p
Mercer Island at Skyline
Skyline HS
Fri 5/1/2020
5:15p
Lakeside at Seattle Academy
Genesee Park
6:00p
Glacier Peak at Stanwood
Stanwood Middle School
7:00p
Ballard at Bainbridge
Bainbridge HS
7:00p
Arlington at Lake Stevens
Granite Falls HS
7:00p
Newport at Inglemoor
Inglemoor HS
7:00p
Liberty at Interlake
Interlake HS
7:00p
North Creek at Sammamish
Sammamish HS
7:00p
Bellingham at Sehome
Sehome HS
7:00p
Enumclaw at Puyallup
Sparks Stadium
7:00p
Mountain View at Union
Union HS
7:30p
Eastlake at Redmond
Redmond HS
8:00p
Lake Washington at Bellevue
Bellevue HS
8:00p
Peninsula at Gig Harbor
Peninsula HS
8:00p
Monroe at Snohomish
Snohomish HS
8:00p
Issaquah at Woodinville
Woodinville HS
Sat 5/2/2020
3:00p
Seattle Academy at Blanchet
Blanchet HS
5:00p
Bothell at Mount Si
Mount Si HS
7:00p
Curtis at Graham-Kapowsin
Bethel HS
7:00p
Orting at Bonney Lake
Bonney Lake HS
7:00p
Tahoma at Sumner
Sumner HS
7:30p
Emerald Ridge at Auburn Riverside
Auburn Riverside HS
Mon 5/4/2020
6:00p
Shorecrest at Stanwood
Stanwood Middle School
7:00p
Newport at Interlake
Interlake HS
Tue 5/5/2020
5:30p
Lewis & Clark at Mt. Spokane
Mt. Spokane HS
6:00p
Lakeside at O'Dea
Eckstein Middle School
7:00p
Eastlake at Bothell
Bothell HS
7:00p
Archbishop Murphy at Kamiak
Kamiak HS
7:00p
Liberty at North Creek
North Creek HS
7:00p
White River at Enumclaw
Petes Pool Stadium
7:00p
Inglemoor at Sammamish
Sammamish HS
7:00p
Sehome at Sedro-Woolley
Sedro-Woolley HS
7:00p
Woodinville at Skyline
Skyline HS
7:00p
North Kitsap at Vashon
Vashon Island HS
7:30p
Issaquah at Lake Washington
Lake Washington HS
7:30p
Auburn Riverside at Sumner
Sumner HS
7:45p
Seattle Academy at Seattle Prep
Lower Woodland #7
8:00p
Emerald Ridge at Curtis
Curtis HS
8:00p
Snohomish at Glacier Peak
Glacier Peak HS
8:00p
Juanita at Mercer Island
Mercer Island HS
8:00p
Bellevue at Mount Si
Mount Si HS
Wed 5/6/2020
7:00p
Hanford at Richland
Badger Mountain Park
7:30p
Gig Harbor at Stadium
Stadium HS
8:00p
Bellarmine Prep at Graham-Kapowsin
Bethel HS
8:00p
Mountain View at Camas
Camas HS
Thu 5/7/2020
5:00p
Ferris at Central Valley
Valley Real Life Church
5:15p
Blanchet at Lakeside
Lakeside HS
5:30p
Kennedy Catholic at Overlake
Overlake School
6:30p
Snohomish at Stanwood
Stanwood Middle School
7:00p
Lake Washington at Eastlake
Eastlake HS
7:15p
O'Dea at Eastside Catholic
Eastside Catholic HS
7:15p
Bainbridge at Roosevelt
Roosevelt HS
8:00p
Sumner at Bellarmine Prep
Bellarmine Prep
Fri 5/8/2020
7:00p
Tahoma at Auburn Riverside
Auburn Riverside HS
7:00p
Woodinville at Bothell
Bothell HS
7:00p
Graham-Kapowsin at Emerald Ridge
Emerald Ridge HS
7:00p
Chiawana at Hermiston
Hermiston HS
7:00p
Sammamish at Interlake
Interlake HS
7:00p
Arlington at Kamiak
Kamiak HS
7:00p
Skyline at Juanita
Kirkland Lacrosse Center
7:00p
Newport at Liberty
Liberty HS
7:00p
Glacier Peak at Monroe
Monroe HS
7:00p
Inglemoor at North Creek
North Creek HS
7:00p
Puyallup at South Kitsap
South Kitsap HS
8:00p
Bellevue at Mercer Island
Mercer Island HS
Sat 5/9/2020
1:00p
(Pla) Squalicum at Mt. Spokane
Apple Bowl
3:00p
Eastside Catholic at Overlake
Overlake School
8:00p
Redmond at Issaquah
Issaquah HS
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page