(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2011 WHSBLA Division I
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Bainbridge
Bellevue
Curtis
Eastlake
Eastside Catholic
Issaquah
King's Way
Lake Tapps
Lake Washington
Lakeside
Lynnwood
Mercer Island
Mukilteo
Northshore
Overlake
Puyallup
Seattle Prep
Skyline
Stadium
Tacoma
Tahoma
Vashon
Aloha
Ballard
Beaverton
Blanchet
Boise
Centennial
Central Catholic
Claremont
Concord-Carlisle
Coppell
Couer d'Alene
Duxbury
Eagle
Garfield
Grant
Henderson
Highland Park
Hood River
Jesuit
Klahowya
Lakeridge
Lawrenceville
Liberty
Liberty (OR)
Lincoln
Lincoln-Sudbury
Mt. Si
New Westminister
O.E.S.
Palo Verde
Peddie
Plano West
Providence
Rutgers Prep
Sammamish
Selah
Sunset
Three Rivers
Timberline
Wenatchee
West Linn
Wilsonville
Woodinville
Northeast
Southwest
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Fri 3/11/2011
3:45p
(NL)
Eastlake 8
at Boise 7
Idaho
7:00p
(NL) Lake Washington 8 at
Bainbridge 15
Bainbridge HS
7:00p
(NL) Skyline 10 at
Centennial 22
Nevada
7:30p
(NL) Couer d'Alene 2 at
Issaquah 20
Issaquah HS
Sat 3/12/2011
4:00p
(NL) Skyline 5 at
Henderson 18
Nevada
Sun 3/13/2011
11:45a
(NL)
Eastlake 4
at
Eagle 4
(Overtime)
Idaho
Tue 3/15/2011
5:00p
Lake Washington 13
at Lynnwood 6
Brier Terrace Middle School
7:00p
Overlake 9 at
Northshore 13
Bothell HS
8:00p
Lakeside 3 at
Curtis 19
Curtis HS
8:00p
Mukilteo 1 at
Issaquah 19
Issaquah HS
Wed 3/16/2011
5:00p
Vashon 6 at
Tacoma 16
Cirque-Bridgeport Park
5:00p
(NL)
Tahoma 11
at Garfield 4
Genesee Park
6:30p
Lake Tapps 4 at
Bainbridge 27
Bainbridge HS
7:00p
Puyallup 9 at
Seattle Prep 11
Delridge Playfield
7:30p
Mercer Island 13
at Eastlake 1
Eastlake HS
8:00p
Eastside Catholic 3 at
Bellevue 11
Bellevue HS
8:00p
(NL) Central Catholic 1 at
King's Way 13
Columbia River HS
Thu 3/17/2011
5:00p
Lakeside 1 at
Stadium 10
Mason Middle School
Fri 3/18/2011
6:00p
(NL) Overlake 7 at
King's Way 11
Columbia River HS
7:00p
Skyline 16
at Northshore 15
Bothell HS
7:30p
Tahoma 3 at
Bainbridge 24
Bainbridge HS
8:00p
Eastlake 3 at
Bellevue 11
Bellevue HS
8:00p
Issaquah 17
at Lake Washington 3
Lake Washington HS
8:30p
Mukilteo 0 at
Mercer Island 19
Kamiak HS
Sat 3/19/2011
5:00p
(NL) Northshore 10 at
Tacoma 17
Mt. Tahoma HS
7:00p
(NL) Lynnwood 9 at
Seattle Prep 11
Lower Woodland #7
7:30p
(NL) Vashon 3 at
Eastside Catholic 18
Eastside Catholic HS
7:30p
Lake Tapps 15
at Puyallup 13
Sparks Stadium
Mon 3/21/2011
5:00p
Issaquah 19
at Eastlake 1
Marymoor Park #3
7:00p
(NL) Hood River 4 at
Tahoma 13
Wilson Field
Tue 3/22/2011
5:00p
(NL) Hood River 8 at
Tacoma 12
Cirque-Bridgeport Park
5:00p
(NL)
Mukilteo 10
at Lakeside 7
Lakeside HS
5:00p
(NL) Northshore 5 at
Stadium 7
Mason Middle School
5:00p
Skyline 14
at Overlake 6
Overlake School
7:00p
Curtis 13
at Vashon 5
Vashon Island HS
7:30p
(NL) Seattle Prep 7 at
Eastside Catholic 17
Eastside Catholic HS
8:00p
(NL) Puyallup 1 at
Bellevue 19
Bellevue HS
8:00p
(NL) Lake Tapps 10 at
Lake Washington 11
Lake Washington HS
Wed 3/23/2011
7:00p
(NL)
Tahoma 17
at Lynnwood 11
Lynnwood HS
Thu 3/24/2011
5:00p
Mukilteo 4 at
Overlake 12
Overlake School
7:00p
Lakeside 6 at
Seattle Prep 13
Delridge Playfield
7:30p
Lake Washington 9 at
Northshore 15
Lake Washington HS
8:00p
(NL) Lakeridge 6 at
Mercer Island 17
Mercer Island HS
Fri 3/25/2011
4:00p
(Exh) Claremont 10 at
Lakeridge 13
Islander MS
4:00p
(Exh)
New Westminister 17
at Sunset 2
Mercer Island HS
6:00p
(NL) Palo Verde 3 at
Bellevue 6
Bellevue HS
6:00p
(NL) Timberline 12 at
Skyline 13
(Overtime)
Islander MS
6:00p
(Exh) Centennial 7 at
Lincoln 11
Mercer Island HS
7:00p
Lynnwood 6 at
Eastlake 14
Marymoor Park #3
8:00p
Puyallup 3 at
King's Way 15
Columbia River HS
8:00p
(NL) O.E.S. 6 at
Issaquah 9
Mercer Island HS
Sat 3/26/2011
10:00a
(Exh) Centennial 11 at
Claremont 17
Islander MS
10:00a
(Exh)
Palo Verde 8
at Timberline 3
Mercer Island HS
10:00a
Lake Washington 7 at
Overlake 11
Overlake School
11:00a
(NL)
Blanchet 18
at Lakeside 3
Lakeside HS
12:00p
(Exh) O.E.S. 4 at
New Westminister 8
Islander MS
12:00p
(NL)
Sunset 18
at Skyline 10
Mercer Island HS
2:00p
(NL) Claremont 5 at
Bainbridge 9
Mercer Island HS
4:00p
(Exh)
Lakeridge 11
at Timberline 3
Islander MS
4:00p
(NL)
Centennial 11
at Issaquah 10
(Overtime)
Mercer Island HS
6:00p
(Exh) Palo Verde at New Westminister
Islander MS
6:00p
(NL) Sunset 7 at
Mercer Island 15
Mercer Island HS
7:00p
Lake Tapps 6 at
King's Way 18
Columbia River HS
7:00p
(NL) Mt. Si 0 at
Eastside Catholic 21
Eastside Catholic HS
8:00p
(NL) Lincoln 7 at
Bellevue 8
Bellevue HS
Sun 3/27/2011
10:00a
(Exh)
Centennial 21
at Timberline 8
Islander MS
10:00a
(Exh) Palo Verde 5 at
Claremont 12
Mercer Island HS
12:00p
(Exh) Lakeridge 7 at
New Westminister 13
Islander MS
12:00p
(NL) O.E.S. 8 at
Bainbridge 9
Mercer Island HS
2:00p
(NL) Lincoln 9 at
Mercer Island 13
Mercer Island HS
Mon 3/28/2011
8:00p
Seattle Prep 6 at
Curtis 19
Curtis HS
Tue 3/29/2011
TBD
(NL) King's Way 5 at
Wilsonville 6
Oregon
5:00p
Tahoma 18
at Lakeside 2
Lakeside HS
7:30p
Northshore 16 at
Eastside Catholic 18
Eastside Catholic HS
8:00p
Tacoma 29
at Lake Tapps 17
Bonney Lake HS
8:00p
(NL) Mukilteo 2 at
Curtis 14
Curtis HS
8:00p
Overlake 3 at
Issaquah 13
Issaquah HS
8:00p
Lynnwood 2 at
Skyline 23
Skyline HS
Wed 3/30/2011
6:00p
(NL) Overlake 8 at
Tacoma 13
Mt. Tahoma HS
Thu 3/31/2011
5:00p
Vashon 13
at Lakeside 8
Lakeside HS
8:00p
Mercer Island 8
at Bellevue 6
Bellevue HS
8:00p
(NL)
Northshore 11
at Sammamish 6
Newport HS
8:00p
(NL) Curtis 4 at
Skyline 22
Skyline HS
Fri 4/1/2011
8:00p
(NL)
Mercer Island 7
at King's Way 5
Columbia River HS
Sat 4/2/2011
4:00p
(NL) Mercer Island 3 at
O.E.S. 10
Kiggins Bowl
7:00p
Seattle Prep 8 at
Lake Tapps 13
Game Farm Park
7:00p
Lakeside 1 at
King's Way 19
Kiggins Bowl
7:00p
(NL)
Issaquah 15
at Puyallup 5
Sparks Stadium
7:30p
(NL) Eastside Catholic 15 at
Tahoma 16
(Overtime)
Maple View MS
Tue 4/5/2011
5:00p
(NL) Ballard 7 at
Lakeside 8
Lakeside HS
7:00p
(NL) Wenatchee 2 at
Tahoma 14
Maple View MS
Wed 4/6/2011
TBD
(NL)
Mercer Island 7
at Duxbury 6
(Overtime)
Massachusetts
TBD
(NL) Curtis 4 at
West Linn 11
Oregon
TBD
(NL)
Bellevue 10
at Plano West 4
Texas
4:30p
(NL) Issaquah 9 at
Rutgers Prep 10
(Overtime)
New Jersey
7:00p
(NL)
Eastlake 16
at Seattle Prep 8
Lower Woodland #7
7:30p
Stadium 2 at
Bainbridge 13
Bainbridge HS
7:30p
(NL)
Lake Washington 14
at Puyallup 5
Sumner HS
Thu 4/7/2011
TBD
(NL) Curtis 4 at
Lakeridge 14
Oregon
4:30p
(NL) Issaquah 3 at
Lawrenceville 10
New Jersey
5:00p
(NL)
Sammamish 16
at Lakeside 4
Lakeside HS
7:00p
(NL)
Eastside Catholic 15
at Grant 5
Oregon
7:00p
(NL) Northshore 7 at
Woodinville 10
Pop Keeney
Fri 4/8/2011
TBD
(NL) Mercer Island 5 at
Concord-Carlisle 9
Massachusetts
7:00p
(NL) Klahowya 1 at
Tahoma 10
Maple View MS
7:00p
(NL)
Skyline 17
at Liberty (OR) 2
Oregon
7:00p
(NL)
Eastside Catholic 15
at Beaverton 1
Oregon
7:00p
(NL)
Bellevue 8
at Highland Park 7
Texas
8:00p
Eastlake 6 at
Lake Washington 9
Lake Washington HS
Sat 4/9/2011
TBD
(NL)
Mercer Island 7
at Lincoln-Sudbury 5
Massachusetts
TBD
(NL) Bellevue 6 at
Coppell 13
Texas
1:00p
(NL) Three Rivers 4 at
Eastlake 14
Eastlake HS
1:00p
(NL) Issaquah 4 at
Peddie 6
New Jersey
3:00p
(NL)
Eastside Catholic 19
at Central Catholic 5
Oregon
4:00p
(NL) Skyline 9 at
Jesuit 17
Oregon
7:00p
Bainbridge 12
at King's Way 7
Columbia River HS
7:00p
Lakeside 8
at Puyallup 7
(Overtime)
Sumner HS
Sun 4/10/2011
12:00p
(NL)
Bainbridge 9
at West Linn 3
Oregon
Tue 4/12/2011
5:00p
Lake Tapps 7 at
Lakeside 8
Lakeside HS
5:00p
Curtis 14
at Stadium 1
Mason Middle School
7:30p
Eastside Catholic 21
at Lynnwood 4
Lynnwood HS
8:00p
Skyline 17
at Mukilteo 6
Kamiak HS
8:00p
(NL) Seattle Prep 3 at
Lake Washington 11
Lake Washington HS
Wed 4/13/2011
7:00p
Bainbridge 28
at Vashon 3
Vashon Island HS
Thu 4/14/2011
7:00p
(NL) Lakeside 1 at
Northshore 18
Bothell HS
7:00p
(NL) Vashon 2 at
Eastlake 18
Eastlake HS
7:30p
Skyline 19 at
Eastside Catholic 22
Eastside Catholic HS
8:00p
Lake Tapps 6 at
Curtis 15
Curtis HS
8:00p
Bellevue 18
at Lynnwood 1
Lynnwood HS
Fri 4/15/2011
7:00p
Bellevue 14
at Mukilteo 1
Mariner HS
8:00p
Issaquah 4 at
Mercer Island 8
Mercer Island HS
8:00p
Tahoma 13 at
Tacoma 18
Mt. Tahoma HS
8:30p
King's Way 15
at Seattle Prep 2
Lower Woodland #7
Sat 4/16/2011
5:00p
King's Way 11
at Stadium 5
Mason Middle School
7:00p
Curtis 13
at Puyallup 5
Sparks Stadium
7:00p
(NL) Lynnwood 0 at
Vashon 1
(Forfeit)
Vashon Island HS
7:30p
(NL)
Eastside Catholic 19
at Lake Tapps 7
Sumner HS
Tue 4/19/2011
7:00p
Stadium 7
at Seattle Prep 6
Delridge Playfield
8:00p
Issaquah 14
at Eastside Catholic 8
Eastside Catholic HS
8:00p
Lake Washington 17
at Mukilteo 6
Kamiak HS
Wed 4/20/2011
7:00p
Vashon 7 at
Lake Tapps 12
Bonney Lake HS
7:00p
Curtis 14
at Tahoma 9
Curtis HS
7:00p
Mercer Island 1
at Lynnwood 0
(Forfeit)
Meadowdale HS
8:00p
Northshore 6 at
Bellevue 16
Bellevue HS
8:00p
Overlake 2 at
Eastlake 13
Eastlake HS
8:00p
(NL)
Skyline 15
at Tacoma 12
Mt. Tahoma HS
Fri 4/22/2011
5:00p
(NL)
Tahoma 12
at Lake Washington 6
Marymoor Park #3
5:00p
(NL)
Overlake 8
at Stadium 7
Mason Middle School
7:00p
Mercer Island 16
at Northshore 2
Inglemoor HS
7:00p
(NL)
Lake Tapps 1
at Lynnwood 0
(Forfeit)
Meadowdale HS
7:30p
(NL) Bellevue 6 at
Bainbridge 7
Bainbridge HS
Sat 4/23/2011
3:00p
(NL) Vashon 9 at
Selah 15
Selah Middle School
3:00p
Eastlake 12
at Skyline 11
Skyline HS
7:00p
(NL) King's Way 7 at
Issaquah 17
Issaquah HS
7:00p
(NL)
Mercer Island 16
at Puyallup 2
Sparks Stadium
8:00p
(NL)
Tacoma 14
at Mukilteo 5
Kamiak HS
Mon 4/25/2011
7:00p
Stadium 2 at
Tahoma 11
Maple View MS
Tue 4/26/2011
5:00p
(NL)
Skyline 19
at Lakeside 1
Lakeside HS
7:00p
(NL)
Lake Washington 11
at Vashon 7
Vashon Island HS
7:30p
Curtis 5 at
Bainbridge 14
Bainbridge HS
8:00p
Northshore 4 at
Issaquah 18
Issaquah HS
8:00p
Eastside Catholic 5 at
Mercer Island 19
Mercer Island HS
Wed 4/27/2011
5:00p
Tacoma 14
at Stadium 8
Mason Middle School
5:00p
Bellevue 14
at Overlake 4
Overlake School
7:00p
Puyallup 16
at Vashon 14
Vashon Island HS
8:00p
(NL)
Eastlake 19
at Lake Tapps 9
Auburn Riverside HS
Thu 4/28/2011
7:00p
(NL)
Providence 5
at Lake Washington 3
Lake Washington HS
8:00p
(NL)
Northshore 10
at Curtis 9
Curtis HS
8:00p
(NL) Stadium 6 at
Skyline 13
Skyline HS
Fri 4/29/2011
4:00p
Overlake 7 at
Eastside Catholic 14
Eastside Catholic HS
7:00p
Lynnwood 0 at
Mukilteo 1
(Forfeit)
Kamiak HS
Sat 4/30/2011
5:00p
(NL) Tahoma 5 at
Eastlake 9
Eastlake HS
7:00p
(NL)
Bellevue 8
at King's Way 2
Columbia River HS
7:00p
(NL) Bainbridge 6 at
Issaquah 8
Issaquah HS
7:00p
Tacoma 18
at Puyallup 6
Sumner HS
Mon 5/2/2011
8:00p
Tacoma 13 at
Curtis 15
Curtis HS
Tue 5/3/2011
5:00p
Puyallup 2 at
Stadium 4
Mason Middle School
8:00p
Mukilteo 4 at
Eastlake 12
Eastlake HS
8:00p
Overlake 0 at
Mercer Island 19
Mercer Island HS
8:00p
Bellevue 17
at Skyline 6
Skyline HS
Wed 5/4/2011
5:00p
(NL) Eastlake 10 at
Tacoma 11
Cirque-Bridgeport Park
5:00p
Bainbridge 16
at Lakeside 1
Lakeside HS
5:00p
Vashon 7 at
Stadium 8
Mason Middle School
7:00p
Northshore 1
at Lynnwood 0
(Forfeit)
Meadowdale HS
8:00p
Tahoma 14
at Lake Tapps 8
Bonney Lake HS
8:00p
Eastside Catholic 11 at
Lake Washington 18
Lake Washington HS
Fri 5/6/2011
5:00p
(NL) Lakeside 7 at
Overlake 11
Overlake School
7:00p
Mukilteo 5 at
Northshore 13
Bothell HS
7:00p
Seattle Prep 15
at Vashon 11
Vashon Island HS
7:30p
Eastlake 7 at
Eastside Catholic 11
Eastside Catholic HS
8:00p
Bellevue 2 at
Issaquah 6
Issaquah HS
8:00p
King's Way 11 at
Tacoma 16
Mt. Tahoma HS
Sat 5/7/2011
12:00p
(NL) Aloha 11 at
Lake Tapps 24
Bonney Lake HS
4:00p
(NL) Aloha 6 at
Puyallup 20
Bonney Lake HS
6:00p
King's Way 10 at
Curtis 14
Curtis HS
7:00p
(NL) Bainbridge 3 at
Mercer Island 18
Mercer Island HS
7:30p
Seattle Prep 3 at
Tahoma 14
Maple View MS
Mon 5/9/2011
7:00p
Skyline 7 at
Lake Washington 12
Lake Washington HS
7:30p
Tacoma 2 at
Bainbridge 18
Bainbridge HS
Tue 5/10/2011
5:00p
Lynnwood 0 at
Overlake 1
(Forfeit)
Overlake School
7:00p
Vashon 5 at
Tahoma 17
Maple View MS
8:00p
Eastside Catholic 16
at Mukilteo 4
Kamiak HS
8:00p
Lake Washington 5 at
Mercer Island 19
Mercer Island HS
Wed 5/11/2011
5:00p
Tacoma 18
at Lakeside 2
Lakeside HS
7:00p
Eastlake 13
at Northshore 9
Bothell HS
7:00p
Bainbridge 18
at Seattle Prep 2
Georgetown Fields
8:00p
Stadium 8 at
Lake Tapps 10
Game Farm Park
8:00p
Issaquah 9 at
Skyline 10
(Overtime)
Skyline HS
Thu 5/12/2011
5:00p
(NL)
Curtis 11
at Overlake 8
Overlake School
7:00p
Puyallup 9 at
Tahoma 16
Maple View MS
Fri 5/13/2011
6:00p
King's Way 20
at Vashon 4
Vashon Island HS
7:00p
(NL) Liberty 1 at
Issaquah 17
Issaquah HS
8:00p
Lake Washington 5 at
Bellevue 14
Bellevue HS
8:00p
Lynnwood 0 at
Issaquah 1
(Forfeit)
Issaquah HS
8:00p
(NL)
Stadium 5
at Mukilteo 3
Kamiak HS
8:00p
Mercer Island 8
at Skyline 5
Skyline HS
Sat 5/14/2011
12:00p
Seattle Prep 3 at
Tacoma 17
Bellarmine Prep
5:00p
Bainbridge 18
at Puyallup 3
Sparks Stadium
7:30p
King's Way 6
at Tahoma 5
Maple View MS
Tue 5/17/2011
7:00p
(Pla) Lake Tapps 4 at
Bellevue 17
Bellevue HS
7:00p
(Pla) Lake Washington 8 at
King's Way 12
Columbia River HS
7:00p
(Pla) Tahoma 10 at
Eastside Catholic 13
Eastside Catholic HS
8:00p
(Pla) Eastlake 10 at
Tacoma 11
Curtis HS
Fri 5/20/2011
5:00p
(Pla) Eastside Catholic 4 at
Bainbridge 14
Bainbridge HS
7:00p
(Pla)
Bellevue 8
at Curtis 6
Curtis HS
7:00p
(Pla) King's Way 2 at
Mercer Island 15
Mercer Island HS
Sat 5/21/2011
7:00p
(Pla) Tacoma 5 at
Issaquah 18
Issaquah HS
Wed 5/25/2011
7:00p
(Pla) Issaquah 9 at
Bainbridge 13
Bainbridge HS
8:00p
(Pla) Bellevue 5 at
Mercer Island 9
Mercer Island HS
Sat 5/28/2011
7:30p
(Pla) Bainbridge 3 at
Mercer Island 5
Memorial Stadium
The playoff tournament is online
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page