(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2007 WHSBLA Division II
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Blanchet
Franklin
Klahowya
Lake Tapps
Mt Rainier
Mukilteo
Nathan Hale
North County
North Kitsap
Northshore
Overlake
Port Angeles
Puyallup
Sammamish
San Juan
Snohomish
South Kitsap
Stadium
Stanwood
Tacoma
Whatcom
Bainbridge JV
Curtis
Maple Valley
Mercer Island
Skyline
Evergreen
Olympic
Skagit
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Official(s)
Fri 3/9/2007
8:00p
(Exh) Overlake 3 at
Mercer Island 16
Mercer Island HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Sat 3/10/2007
4:00p
(Exh) Tacoma 9 at
Skyline 11
Skyline HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Tue 3/13/2007
4:30p
South Kitsap 0 at
Tacoma 18
Hunt Middle School
Conrad Hughes
4:30p
Puyallup 16
at Stadium 5
Pro Development Center
Keith MacFie
James Pillow
Wed 3/14/2007
4:30p
Snohomish 13
at Stanwood 1
Stanwood Middle School
Stan Kosick
Michael Ellis
4:30p
Mukilteo 19
at Whatcom 6
Whatcom Middle School
Erik Smith
Jesse Savage
Adam Williams
6:30p
Mt Rainier 2 at
Lake Tapps 14
Bonney Lake HS
Keith MacFie
Larry Baughman
7:30p
Overlake 10
at Nathan Hale 5
Jane Addams MS
Kindle Catalano
David Reichgott
Adam Smith
8:00p
Blanchet 13
at Sammamish 1
Starfire Sports Complex
Victor Doperalski
Mason Smith
Thu 3/15/2007
5:00p
Stadium 4 at
Tacoma 18
Hunt Middle School
Jamie Yergler
Larry Baughman
5:00p
South Kitsap 2 at
Klahowya 14
Klahowya Secondary
Conrad Hughes
Ed Flowers
5:00p
Lake Tapps 5
at Overlake 3
Overlake School
Edward Tharp
5:00p
North Kitsap 1 at
Port Angeles 13
Roosevelt Middle School
John Ketchum III
Fri 3/16/2007
7:30p
Franklin 9 at
Nathan Hale 12
Jane Addams MS
Adam Smith
Erik Smith
Sat 3/17/2007
2:00p
San Juan 1 at
Northshore 13
Bothell HS
Gene O'Hara
4:00p
Puyallup 17
at Whatcom 4
Whatcom Middle School
Casey Heinle
Mon 3/19/2007
5:00p
Mukilteo 4 at
Snohomish 14
Maple Ave Campus
Edward Tharp
Tue 3/20/2007
5:00p
Tacoma 8
at Puyallup 7
Emerald Ridge HS
Keith MacFie
5:00p
Klahowya 12
at Mt Rainier 4
Klahowya Secondary
Mike Keblbek
Ed Flowers
5:00p
Franklin 6 at
Overlake 9
Overlake School
Michael Ellis
Kindle Catalano
5:00p
Port Angeles 8 at
Stadium 11
Pro Development Center
Conrad Hughes
Peter Mafteiu
7:30p
Blanchet 6 at
Nathan Hale 12
Jane Addams MS
Edward Tharp
Adam Smith
Wed 3/21/2007
4:15p
San Juan 6 at
Mukilteo 9
Explorer Middle School
Gavin Molitor
Kindle Catalano
5:00p
Whatcom 11
at North County 10
(Overtime)
Bender Fields
Jesse Savage
Adam Williams
7:00p
Snohomish 12
at Northshore 6
Bothell HS
Mitchell Peebles
Thu 3/22/2007
5:00p
Port Angeles 1 at
Tacoma 14
Hunt Middle School
John Ribary
Keith MacFie
5:00p
Klahowya 15
at Stadium 7
Pro Development Center
Mike Keblbek
Conrad Hughes
6:30p
Franklin 7 at
Lake Tapps 8
(Overtime)
Bonney Lake HS
Larry Baughman
Mitchell Peebles
7:30p
Mt Rainier 3 at
Nathan Hale 16
Jane Addams MS
Chris Long
Adam Smith
Fri 3/23/2007
5:00p
South Kitsap 0 at
Puyallup 24
Emerald Ridge HS
Larry Baughman
5:00p
Whatcom 3 at
Snohomish 17
Maple Ave Campus
Brad Clark
5:00p
Mukilteo 8 at
North County 10
Western Washington University
Jesse Savage
Zach Bergman
5:30p
Overlake 14
at Blanchet 5
Blanchet HS
Kindle Catalano
Marcus Chen
7:00p
Mt Rainier 8 at
Sammamish 13
Sammamish HS
Gene O'Hara
Sat 3/24/2007
11:00a
North Kitsap 10
at Sammamish 9
(Overtime)
Marymoor Park #3
Gene O'Hara
1:30p
Stanwood 2 at
San Juan 6
Friday Harbor HS
Michael Bonoff
Mon 3/26/2007
5:00p
Mukilteo 5 at
Stanwood 6
(Overtime)
Stanwood Middle School
Edward Tharp
Tue 3/27/2007
4:00p
San Juan 0 at
Snohomish 23
Maple Ave Campus
Mitchell Peebles
5:00p
Klahowya 5 at
Tacoma 19
Hunt Middle School
Mike Keblbek
Conrad Hughes
5:00p
North County 4
at Stanwood 1
Stanwood Middle School
Sean Upchurch
5:00p
Stadium 14
at North Kitsap 6
Strawberry Fields
John Ketchum III
Jesse Savage
5:30p
Northshore 12
at Whatcom 7
Western Washington University
Robert Smith
Wed 3/28/2007
5:00p
Blanchet 6 at
Franklin 9
Franklin HS
Marcus Chen
Isaac Seidman
5:00p
Lake Tapps 15
at South Kitsap 1
Hidden Creek Elementary
Mike Keblbek
Conrad Hughes
7:30p
Sammamish 1 at
Nathan Hale 13
Jane Addams MS
Stan Kosick
Adam Smith
Thu 3/29/2007
5:00p
Tacoma 23
at North Kitsap 2
Strawberry Fields
Mark Jacques
John Ketchum III
5:00p
Stanwood 10
at Whatcom 9
Western Washington University
Erik Smith
6:00p
Mukilteo 8 at
Northshore 9
Bothell HS
Stan Kosick
Mitchell Peebles
Fri 3/30/2007
5:00p
Klahowya 6 at
Puyallup 11
Emerald Ridge HS
Larry Baughman
Stephen Erb
5:00p
Mt Rainier 6 at
Franklin 9
Franklin HS
Victor Doperalski
Isaac Seidman
5:00p
South Kitsap 0 at
Port Angeles 15
Roosevelt Middle School
Chris Hartman
Casey Heinle
5:30p
Lake Tapps 3 at
Blanchet 6
Blanchet HS
Paul McKillop
Mitchell Peebles
7:30p
Snohomish 7 at
Nathan Hale 9
Jane Addams MS
David Reichgott
Adam Smith
Sat 3/31/2007
6:00p
Port Angeles 6 at
Northshore 17
Bothell HS
David Reichgott
Kindle Catalano
Tue 4/3/2007
5:30p
Northshore 10
at North County 6
Bender Fields
Jesse Savage
Casey Heinle
Wed 4/4/2007
4:00p
San Juan 6 at
Whatcom 9
Whatcom Middle School
Jesse Savage
5:00p
Sammamish 0 at
Franklin 11
Franklin HS
Marcus Chen
Kindle Catalano
6:00p
Lake Tapps 3 at
Nathan Hale 12
Jane Addams MS
Stan Kosick
Mitchell Peebles
Thu 4/5/2007
5:00p
Snohomish 9
at North County 7
Bender Fields
Casey Heinle
Jesse Savage
5:30p
Northshore 9
at Blanchet 8
(Overtime)
Blanchet HS
Edward Tharp
Michael Ellis
6:30p
Sammamish 0 at
Lake Tapps 15
Bonney Lake HS
Keith MacFie
John Ribary
Sat 4/7/2007
4:00p
Whatcom 14
at Franklin 9
Franklin HS
Mitchell Peebles
Marcus Chen
5:00p
Sammamish 0 at
San Juan 1
(Forfeit)
Friday Harbor HS
Jesse Savage
Joel Siderius
Wed 4/11/2007
5:00p
North Kitsap 2 at
Puyallup 20
Emerald Ridge HS
Mike Keblbek
Larry Baughman
5:00p
Port Angeles 8 at
Klahowya 15
Klahowya Secondary
Mark Jacques
Ed Flowers
6:30p
South Kitsap 5 at
Stadium 15
Stadium HS
Conrad Hughes
Robert Hodge
Thu 4/12/2007
7:00p
(Exh) Puyallup 5 at
Maple Valley 11
Maple View MS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Fri 4/13/2007
5:30p
(Exh) North Kitsap at Bainbridge JV
Bainbridge HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Sat 4/14/2007
2:00p
Stanwood 5 at
Klahowya 12
Klahowya Secondary
Ed Flowers
Elliott Thompson
3:00p
Puyallup 14
at Port Angeles 4
Roosevelt Middle School
Chris Hartman
John Ketchum III
Tue 4/17/2007
5:00p
Franklin 1 at
Puyallup 16
Emerald Ridge HS
Stephen Erb
Larry Baughman
5:00p
North County 4 at
Snohomish 16
Valley View MS
Gavin Molitor
5:30p
Nathan Hale 6
at Overlake 5
Overlake School
Edward Tharp
Michael Ellis
6:00p
Stanwood 8 at
Mukilteo 9
(Overtime)
Explorer Middle School
David Reichgott
Jim Obrien
6:30p
Tacoma 14
at Stadium 3
Stadium HS
Mike Keblbek
John Ribary
8:00p
Lake Tapps 9
at Mt Rainier 2
Moshier Park
Mitchell Peebles
Wed 4/18/2007
5:00p
Klahowya 18
at South Kitsap 5
Hidden Creek Elementary
Conrad Hughes
Ed Flowers
5:00p
Port Angeles 16
at North Kitsap 3
Strawberry Fields
Elliott Thompson
Mark Jacques
5:30p
Sammamish 2 at
Blanchet 15
Blanchet HS
Adam Smith
Stan Kosick
Thu 4/19/2007
5:00p
Mukilteo 8
at San Juan 4
Friday Harbor HS
Michael Bonoff
Jesse Savage
5:00p
Northshore 2 at
Snohomish 17
Maple Ave Campus
Mitchell Peebles
6:00p
Puyallup 7 at
Tacoma 8
(Overtime)
Bellarmine Prep
Robert Hodge
8:00p
Overlake 18
at Mt Rainier 2
Moshier Park
Mike Keblbek
Adam Smith
Fri 4/20/2007
5:00p
North Kitsap 10
at South Kitsap 6
Hidden Creek Elementary
Adam Williams
Mike Keblbek
5:00p
Stadium 9
at Port Angeles 8
Roosevelt Middle School
John Ketchum III
Chris Hartman
5:30p
Nathan Hale 10
at Blanchet 7
Blanchet HS
Stan Kosick
Paul McKillop
5:30p
North County 9 at
Whatcom 10
Whatcom Middle School
Jesse Savage
Casey Heinle
7:00p
Lake Tapps 10
at Sammamish 2
Sammamish HS
Larry Baughman
Conrad Hughes
Sat 4/21/2007
12:00p
Klahowya 21
at North Kitsap 4
Strawberry Fields
Ed Flowers
Mark Jacques
1:00p
Northshore 8
at San Juan 7
(Overtime)
Friday Harbor HS
Jesse Savage
Zach Bergman
5:00p
Overlake 9
at Franklin 8
(Overtime)
Franklin HS
Nick Panza
Elliott Thompson
5:00p
North County 1
at San Juan 0
(Forfeit)
Friday Harbor HS
Zach Bergman
Adam Williams
6:30p
Mukilteo 5 at
Lake Tapps 9
Bonney Lake HS
Peter Mafteiu
Mike Keblbek
Mon 4/23/2007
8:00p
Franklin 16
at Mt Rainier 1
Moshier Park
Nick Panza
Mike Keblbek
Tue 4/24/2007
3:00p
(Exh) Tacoma 3 at
Curtis 11
Curtis HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:00p
Stadium 13
at South Kitsap 1
Hidden Creek Elementary
Mark Jacques
Mike Keblbek
5:30p
Snohomish 23
at Whatcom 7
Whatcom Middle School
Zach Bergman
Casey Heinle
6:00p
Overlake 12
at Sammamish 2
Overlake School
Michael Ellis
Stan Kosick
7:15p
North County 7 at
Mukilteo 8
Kamiak HS
Jim Obrien
Mitchell Peebles
Wed 4/25/2007
3:00p
San Juan 4 at
Stanwood 5
Heritage Park
5:00p
Klahowya 11
at Port Angeles 5
Roosevelt Middle School
Ed Flowers
Chris Hartman
5:00p
Puyallup 24
at North Kitsap 1
Strawberry Fields
Erik Smith
Mark Jacques
Thu 4/26/2007
5:00p
Tacoma 22
at South Kitsap 0
Hidden Creek Elementary
Mike Keblbek
Robert Hodge
6:30p
Blanchet 6 at
Lake Tapps 9
Bonney Lake HS
Larry Baughman
Stephen Erb
7:15p
Snohomish 16
at Mukilteo 7
Kamiak HS
Casey Heinle
Mitchell Peebles
Fri 4/27/2007
5:00p
North Kitsap 2 at
Klahowya 19
Klahowya Secondary
Ed Flowers
Casey Heinle
5:00p
Tacoma 11
at Overlake 5
Overlake School
Kindle Catalano
Mitchell Peebles
5:30p
Mt Rainier 1 at
Blanchet 15
Blanchet HS
Paul McKillop
6:00p
Stanwood 0 at
Northshore 13
Bothell HS
Edward Tharp
Stan Kosick
6:30p
Nathan Hale 8 at
Lake Tapps 9
Bonney Lake HS
Keith MacFie
7:00p
Franklin 14
at Sammamish 3
Sammamish HS
Nick Panza
Mitchell Peebles
Sat 4/28/2007
12:00p
Overlake 5 at
North County 6
(Overtime)
Bender Fields
Mitchell Peebles
1:00p
Blanchet 12
at Port Angeles 4
Roosevelt Middle School
John Ketchum III
Casey Heinle
2:00p
San Juan 13
at North Kitsap 8
Strawberry Fields
Erik Smith
5:00p
Mt Rainier 3 at
Stanwood 12
Stanwood Middle School
7:00p
Stadium 3 at
Puyallup 13
Sparks Stadium
Robert Hodge
Mon 4/30/2007
5:00p
Stadium 0 at
Snohomish 14
Maple Ave Campus
Mitchell Peebles
8:00p
(Exh) Puyallup 8 at
Mercer Island 18
Mercer Island HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
8:00p
Blanchet 20
at Mt Rainier 14
Moshier Park
Mike Keblbek
Tue 5/1/2007
4:00p
San Juan 7 at
North County 8
(Overtime)
Bender Fields
Jesse Savage
4:30p
Sammamish 7
at Mt Rainier 5
Starfire Sports Complex
Kindle Catalano
Mitchell Peebles
5:00p
Nathan Hale 9
at Franklin 6
Franklin HS
Marcus Chen
5:00p
Whatcom 9 at
Stanwood 12
Stanwood Middle School
Robert Smith
6:30p
Overlake 7
at Lake Tapps 6
Bonney Lake HS
Mike Keblbek
Larry Baughman
7:15p
Northshore 14
at Mukilteo 4
Kamiak HS
Edward Tharp
Paul McKillop
Wed 5/2/2007
5:00p
Snohomish 14
at San Juan 3
Friday Harbor HS
Paul McKillop
5:00p
Tacoma 15
at Klahowya 5
Klahowya Secondary
Ed Flowers
Elliott Thompson
Thu 5/3/2007
4:30p
Nathan Hale 11
at Mt Rainier 6
Starfire Sports Complex
Keith MacFie
Erik Smith
5:00p
Stanwood 5 at
North County 8
Bender Fields
Casey Heinle
5:00p
Port Angeles at South Kitsap
Hidden Creek Elementary
Conrad Hughes
Mark Jacques
6:00p
Whatcom 6 at
Northshore 18
Bothell HS
Edward Tharp
Mitchell Peebles
6:00p
Blanchet 8 at
Overlake 13
Overlake School
Michael Ellis
Nic Wells
6:30p
North Kitsap 2 at
Stadium 19
Stadium HS
Robert Hodge
Stephen Erb
Fri 5/4/2007
5:00p
North Kitsap 3 at
Tacoma 18
Hunt Middle School
Mike Keblbek
Keith MacFie
5:00p
Puyallup 13
at Klahowya 3
Klahowya Secondary
Ed Flowers
Elliott Thompson
5:00p
Sammamish 0 at
Overlake 13
Overlake School
Mitchell Peebles
Edward Tharp
6:00p
Lake Tapps 7 at
Franklin 14
Franklin HS
Kindle Catalano
Michael Bonoff
Sat 5/5/2007
12:00p
Whatcom 13
at San Juan 11
Friday Harbor HS
3:00p
Port Angeles 1 at
Puyallup 13
Emerald Ridge HS
Gene O'Hara
Erik Smith
3:00p
South Kitsap 0 at
Mukilteo 17
Kamiak HS
Mitchell Peebles
David Reichgott
3:30p
North County 3 at
Tacoma 14
Hunt Middle School
Mike Keblbek
5:00p
Nathan Hale 13
at Stadium 4
Pro Development Center
Mike Keblbek
Erik Smith
5:00p
Northshore 9
at Stanwood 3
Stanwood Middle School
Paul McKillop
Tue 5/8/2007
5:00p
Puyallup 23
at South Kitsap 1
Hidden Creek Elementary
Mike Keblbek
Larry Baughman
5:00p
Stadium 9 at
Klahowya 12
Klahowya Secondary
Mark Jacques
Elliott Thompson
5:00p
Stanwood 3 at
Snohomish 22
Maple Ave Campus
Gene O'Hara
5:00p
Tacoma 19
at Port Angeles 5
Roosevelt Middle School
Chris Hartman
Adam Logan
5:30p
Franklin 7 at
Blanchet 8
Blanchet HS
Michael Bonoff
Gavin Molitor
6:00p
Nathan Hale 15
at Sammamish 3
Marymoor Park #3
Edward Tharp
Marcus Chen
6:30p
North County 4 at
Northshore 12
Bothell HS
Sean Upchurch
Mitchell Peebles
7:00p
Mt Rainier 0 at
Overlake 11
Overlake School
Kindle Catalano
Andrew Assante
7:10p
Whatcom 9 at
Mukilteo 10
Kamiak HS
Jim Obrien
Chris Long
Thu 5/10/2007
5:30p
South Kitsap 8 at
North Kitsap 9
Strawberry Fields
Elliott Thompson
Conrad Hughes
Fri 5/11/2007
6:00p
(Pla) Klahowya 8 at
Nathan Hale 21
Jane Addams MS
7:00p
(Pla) Lake Tapps 7 at
Tacoma 17
Curtis HS
Sat 5/12/2007
3:00p
(Pla) Overlake 0 at
Northshore 13
Bothell HS
3:00p
(Pla)
Puyallup 7
at Snohomish 6
Maple Ave Campus
Wed 5/16/2007
6:00p
(Pla)
Puyallup 10
at Nathan Hale 7
Jane Addams MS
6:30p
(Pla) Northshore 9 at
Tacoma 15
Curtis HS
Sat 5/19/2007
5:00p
(Pla) Puyallup 7 at
Tacoma 13
Memorial Stadium
The playoff tournament is online
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page